Henry Taube

Henry Taube, Kanada Royal Society FRSC (Kanada Royal Society üyesi) (d. 30 Kasım 1915 - ö. 16 Kasım 2005) Kanada kökenli ABD'li kimyager . 1983 senesinde, "özellikle metal komplekslerindeki, elektron transfer reaksiyonlarının mekanizmaları üstüne çalışmaları için" Nobel kimya Ödülü'nü kazanmıştır.

Taube, Neudorf, Saskatchewan Neudorf, Saskatchewan'de doğdu ve liseyi Regina, Saskatchewan'daki Luther College okulunda okudu. Saskatchewan Üniversitesi'nde 1935 tarihinde lisans eğitimini, 1937 tarihinde masterını tamamladı . 1940 senesinde Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'den doktorasını aldı . 1942 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Amerika vatandaşı oldu. 1961-1986 senelerinde Cornell Üniversitesi, Şikago Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi'nde kimya profesörü olarak çalıştı. Taube ek olarak Amerika enerji Departmanı (U.S. Department of Energy) Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda danışmanlık yapmış oldu .

Nobel ödüllü çalışmaları, redoks olarak bilinen, bazı moleküllerin bir diğer molekülden elektron almaları sırasındaki reaksiyonlar üstüne yoğunlaşmaktadı. Redoks birleşik kelime olup "redüksiyon" ve "oksidasyon" kelimelerinin birleşmesi ile oluşmaktadır.

16 Kasım 2005 tarihinde, 89 yaşındayken, Palo Alto, Kaliforniya'daki evinde öldü.

Taube’nin oğullarından biri olan Karl Taube, Maya uygarlığı incelenmecisi olup Kaliforniya Üniversitesi, Riverside'da antropoloji profesörüdür ve Kolomb öncesi Mezoamerika kültürü üzerine çalışmaları ile bilinmektedir.

Yayınları

* Taube H, Jackson JA & Lemons JF. [ "Oxygen-17 NMR Shifts Caused by Cr{Sup ++} in Aqueous Solutions"], Los Alamos Ulusal Laboratuvarı, Amerika enerji Departmanı (United States Department of Energy) (selefi olan Amerika Atomik enerji Komisyonu aracılığıyla), (1962).
* Taube H. [ "Reactions of Solvated Ions Final Report"], Şikago Üniversitesi, Amerika enerji Departmanı (United States Department of Energy) (selefi olan Amerika Atomik enerji Komisyonu aracılığıyla), (24 Eylül 1962).
* Taube H & Viste A. [ "Isotopic Discrimination of Some Solutes in Liquid Ammonia"], Şikago Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Amerika enerji Departmanı (United States Department of Energy) (selefi olan Amerika Atomik enerji Komisyonu aracılığıyla), (1966).
* Taube H. [ "Final Technical Report of Research"], Stanford Üniversitesi, Amerika enerji Departmanı (United States Department of Energy) (selefi olan Amerika Atomik enerji Komisyonu aracılığıyla), (3 Nisan 1972).

sponsorlu bağlantılar