Abdulgafur Acatay

user warning: Expression #1 of ORDER BY clause is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'nas_bilim.s.timestamp' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by query: SELECT u.uid, u.name, MAX(s.timestamp) AS timestamp FROM hayat_users u INNER JOIN hayat_sessions s ON u.uid = s.uid WHERE s.timestamp >= 1580039619 AND s.uid > 0 GROUP BY u.uid, u.name ORDER BY s.timestamp DESC LIMIT 0, 10 in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/bilim/modules/user/user.module on line 819.

Türk bilim adamı olan Abdulgafur Acatay; Denizli’de 1903 yılında doğmuştur. Orman Mektebi Alisi’ni bitirmiş ve daha sonra Almanya’da bulunan Tharandt Yüksek Orman Okulunu bitirmiştir. Bu okulu bitirerek ormancılık doktoru unvanını kazandı.

Acatay ülkesine döndüğü zaman orman fakültesine girdi. 1946 yılında profesör oldu. 1948 yılında Orman Fakültesi, İstanbul Üniversitesine bağlandığı zaman uzunca bir süre boyunca orman entomolojisi ve koruma kürsüsü profesörlüğünde bulundu.

Sedir ağaçlarının ölümüne yol açan 2 örümceği buldu (Eriophyes cedri Acatay, Phloeosinus Acatayi Scead ).

Orman; botaniği, koruması, böcekleri hakkında pek çok Almanca ve Türkçe inceleme, araştırma ve kitap yayımladı.

sponsorlu bağlantılar