Thomas Henry Huxley

user warning: Expression #1 of ORDER BY clause is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'nas_bilim.s.timestamp' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by query: SELECT u.uid, u.name, MAX(s.timestamp) AS timestamp FROM hayat_users u INNER JOIN hayat_sessions s ON u.uid = s.uid WHERE s.timestamp >= 1585829097 AND s.uid > 0 GROUP BY u.uid, u.name ORDER BY s.timestamp DESC LIMIT 0, 10 in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/bilim/modules/user/user.module on line 819.

Thomas Henry Huxley (4 Mayıs 1825 - 29 Haziran 1895), İngiliz biyolog. Kuşların bu gün hala geçerli olan sınıflandırmasını yapmış, jeolojik devirler boyunca dünyada yaşamış canlılar üzerine araştırmalar yapmıştır.
Charles Darwin'in de yakın arkadaşı ve evrim teorisi savunucusudur. Charles Darwin'in genellikle tartışmalardan kaçınmasına karşın Thomas Huxley evrimin ateşli bir savunucusu olmuştur. Bununla birlikte agnostizm (bilinemezcilik) kelimesini ilk kullananda Huxley olmuştur.
Babası bir matematik öğretmeni olan Huxley Londra yakınlarındaki Ealing'de doğdu.Londra Üniversitesi'nde tıp öğretimi gördükten sonra İngiliz donanmasında dört yıl cerrahlık yaptı. Donanmasında çalışırken , Avustralya ile Yeni Gine arasındaki bölgeye gittiğinde, deniz anası ve başka deniz canlılarını toplamaya ve incelemeye başladı.
31 yıl süreyle Kraliyet Madencilik Okulu'nda ders verdi ve bilimsel araştırmalarla uğraştı. Karşılaştırmalı anatomi ve mikroskop kullanma tekniği konusunda uzmanlaştı. Biyoloji öğretimine laboratuar yöntemini getirdi.
Bunun yanı sıra Thomas Huxley Huxley ailesinin en büyük bireyidir. Thomas Huxley'in büyük oğlu Leonard Huxley eğitim, edebiyat ve bilimle ilgili yazılar yazan bir bilgin, onun oğlu Julian Sorell, UNESCO'ya iki yıl başkanlık yapmış olan bir biyolog, Julian'nın küçük kardeşi Aldous Huxley geçtiğimiz yüzyılın önemli edebiyat ve eleştirmenlerinden ve Aldous Huxley'in üvey kardeşi Andrew Fielding 1963'te Nobel ödülünü kazanmış bir biyologtur.

sponsorlu bağlantılar